Blog

arr3Základy dojčenia (kojenia), časť. 1Dnes už nikto nepochybuje o význame a dôležitosti dojčenia pre dieťa ako aj pre matku. Je to jedna z... arr3Prestať fajčiť v tehotenstve?„Je to naozaj tak potrebné? Má to vplyv na moje dieťa? A čo tak iba pár cigariet denne???“Táto...

Najpredávanejší

naša cena 8,87 Eur
Skladom
naša cena 7,66 Eur
Skladom


Základy dojčenia (kojenia), časť. 1

Dnes už nikto nepochybuje o význame a dôležitosti dojčenia pre dieťa ako aj pre matku. Je to jedna z najprirodzenejších súčastí materstva. S istotou môžeme tvrdiť, že materské mlieko je to najlepšie, čo môžete svojmu dieťatku dať. Žiadne komerčne vyrábané umelé mlieko sa zložením nevyrovná tomu Vášmu. Hoci v dnešnej dobe sa vyrábajú veľmi kvalitné umelé mliečka plné vitamínov a potrebných látok pre vývin dieťaťa, ktoré môžeme pri nedostatku materského mlieka bez rizika podávať  však prvenstvo nikdy nedosiahnu.  

Vedeli ste, že materské mlieko...


Materské mlieko delíme na :


  • mledzivo alebo kolostrum
  • prechodné mlieko
  • zrelé materské mlieko

 

Mledzivo
Tvorí sa už niekoľko dní pred pôrodom a jeho tvorba pokračuje do 4. až 5. dňa po pôrode. Máva žltkastú farbu a je hustejšie než zrelé materské mlieko. Mledzivo má najväčšiu výživovú a najsilnejšiu ochrannú funkciu. Obsahuje viac bielkovín, proteínov, minerálnych látok a vitamínov. Obohatené je najme o vitamín A. Má menej tuku a cukru. Súčasne je bohatým zdrojom na veľké množstvo protilátok, ktoré posilňujú imunitný systém novorodeného bábätka a je prirodzenou ochranou proti infekciám. Zároveň napomáha k vyzrievaniu sliznice čriev dieťatka.

 

Prechodné mlieko
Začína sa tvoriť okolo 7. dňa po pôrode.  Tvorba prechodného mliečka pokračuje asi do 2. týždňa od pôrodu. Jeho zafarbenie je o niečo bledšie ako farba mledziva a stáva sa redším.

 

Zrelé materské mlieko
Dva týždne po pôrode sa mliečko začína meniť. Farba mliečka je „modrá“ až priehľadná a hustota je dostatočne riedka. Obsahuje veľké množstvo vitamínov typu B.

Delíme ho na:

  • predné
  • zadné

Predné mlieko –  asi prvých 10 minút kojenia. Uspokojuje predovšetkým smäd dieťatka. Je menej výživné ako zadné a oveľa redšie.
Zadné mlieko – uspokojuje hlad dieťatka. Má väčšiu výživovú hodnotu, obsahuje 4 krát viac tukov a podporuje priberanie.

Príroda to tak jednoducho zariadila


Materské mlieko je teda najprirodzenejšou výživou pre novorodené bábätko. Dojčením dieťa dostane všetko potrebné pre zdravý vývoj a rast. Materské mlieko obsahuje vhodné zastúpenie bielkovín,  tukov, cukrov a látky, ktoré pozitívne ovplyvňujú imunitný systém a zároveň obsahuje vytvorené protilátky, ktoré pomáhajú chrániť detský organizmus pred možnými infekciami.  Má optimálnu teplotu a voda obsiahnutá v mlieku postačí na pokrytie dennej potreby tekutín. Svojim zložením sa prispôsobuje potrebám každého dieťaťa v jednotlivých vývojových obdobiach. Mliečko pre novorodené bábätko má iné zloženie ako pre trojmesačné dojča alebo pre ročné batoľa. Dokonca mení svoje zloženie podľa ročného obdobia. Svoju chuť mení tiež podľa toho, čo zjete alebo pijete a dokonca aj v prípade, že veľmi intenzívne športujete. 

 

Výhody dojčenia pre dieťatko aj pre maminku


Pre dieťatko :
-    je nutrične vyvážené a optimálne kryje potreby dieťatka
-    dojčené deti sa lepšie vyvíjajú
-    mlieko je ľahko stráviteľné, a preto nespôsobuje zažívacie problémy
-    netrpievajú na zápchu, pretože mliečny cukor obsiahnutý v materskom mlieku zaisťuje primeraný obsah vody v stolici
-    dojčené deti bývajú menej choré a hospitalizované
-    majú nižší výskyt alergie, astmy, cukrovky,  celiakie, zhubných ochorení, hnačky, ekzémov, obezity, zápalu stredného ucha, infekcií dýchacích ciest
-    dojčenie ma veľký význam pre správny vývin sánky, hornej čeľuste a celého chrupu,  znižuje výskyt zubného kazu
-    napomáha k správnemu vývoju svalových a rečových orgánov

Nedávno kanadský odborníci zistili, že dlhodobé dojčenie vraj zvyšuje IQ (inteligenčný kvocient). Čím dlhšie budete dojčiť, tým je väčšia pravdepodobnosť, že bude váš potomok „hlavička“. Podľa štúdií má najvýraznejší vplyv na IQ dojčenie v prvom roku života dieťatka.

Pre maminky:

Niektorí ľudia si myslia, že dojčenie  organizmus matky vyčerpáva a vysiľuje. Však opak je pravdou! Priaznivý vplyv dojčenia  na matkino zdravie sa dokonca prejavuje po celý jej život.
-    dojčenie môže znižovať stratu krvi po pôrode, pretože maternica sa pri dojčení rýchlejšie zavinuje
-    prispieva k znižovaniu Vašej telesnej hmotnosti
-    znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka, vaječníkov a krčku maternice
-    chráni pred osteoporózou v neskoršom veku
-    materské mlieko je bezkonkurenčne najlacnejšie
-    najekologickejšie
-    nemusíte nič prácne pripravovať, máte ho vždy po ruke
-    vždy má ideálnu teplotu

 

Neodmysliteľnou výhodou dojčenia je, že uľahčuje utváranie úzkeho, dôverného citového vzťahu medzi maminkou a dieťatkom. Tento vzťah je základom celého citového, rozumového a sociálneho vývinu dieťaťa. Úspešné a zdravé dojčenie vyvoláva u maminky aj dojčiatka pokoj a pocit spokojnosti. To však neznamená, že medzi umelo živeným dojčiatkom a maminkou nevzniká taký istý citový vzťah. Tento vzťah má totiž aj iné korene, tvoria ho aj iné činitele. Dojčenie však jeho vznik veľmi uľahčuje.

 

Dojčenie má aj svoje nevýhody, ktoré však neprevyšujú nad jeho obrovskými prínosmi.
-    nikto vás nemôže zastúpiť
-     zo začiatku to môže byť dosť vyčerpávajúce a únavné dojčiť cez deň a aj v noci každé 2 - 3 hodiny
-    niekedy to môže bolieť
-    prsníky sa môžu zapáliť
-    dlhodobé kojenie môže zmeniť tvar prsníkov
-    počas dojčenie sa nedoporučuje fajčiť a piť alkohol
-    niekedy obmedziť jedálniček

 

Dojčenie je darom pre každú ženu ako aj pre každé bábätko. Mali by ste si ho plnými dúškami vychutnať a venovať sa iba dieťatku. Sledujte ako spokojne saje mliečko a užívajte si spoločné chvíľky. Obdobie, kedy je dieťa závislé iba na vás, veľmi rýchlo pominie.

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV